ME malá kopaná - Řecko - 2. zápas

11. října 2013

ČR - Rusko  0 : 0
V druhém utkání našich reprezentantů branka nepadla. Rozhodne zápas s Německem.

Ve svém druhém utkání ve skupině se naše mužstvo utkalo s Ruskem. To porazilo ve čtvrtek Německo 1:0 a tak bylo jasné, že nepůjde o snadný zápas. To potvrdili Rusové hned v úvodu utkání, kdy jim patřila jak první střela na brankáře, tak první rohový kop. Obojí brankář Plochý zvládl. Ve čtvrté minutě byl faulován Demeter, k přímému kopu se postavil Outrata, nastřelil míč na Haviara, který však minul. Odpovědí nám byla nebezpečná střela ruského hráče s číslem 18 na dresu, kterou však Plochý chytil. Pořadatelé na zápas nachystali pouze dva míče, které byly navíc značně podhuštěné, a tak rozhodčí museli často čekat, než jim někdo donese odkopnutý míč. Jeden z nich neprokázal příliš kvalitní kopací techniku, protože při vracení míče na hřiště trefil do zad nic netušícího Vlacha. O další vzrušení na hřišti se starali především Rusové, jejichž střely ze hry a následně z rohu vychytal skvěle Plochý. Jednou mu pomohlo břevno naší brány. Z našich hráčů byl vidět zejména Grim, který v 10. minutě skvěle střílel zprava, brankář střelu vyrazil před sebe, ale Vlach už se k dorážce nedostal. Dobře kombinovali také Bejda s Vrátilem, jehož střelu z voleje ruský brankář pokryl. Ve dvanácté minutě hledal Čampa z autu před vápnem Grima, ten ale promáchnul. O chvíli později střílel Grim téměř ze stejného místa, ruský brankář byl však pozorný. Zhruba v patnácté minutě Rusové na půli brutálně faulovali rozběhnutého Drábka. Z následné akce ale nic fotbalově zajímavého nevzniklo. Českou bránu ohrozil prudkou střelou hráč s číslem 23, naštěstí neúspěšně. Rusové napadali naši rozehrávku a snažili se rozbíjet náš herní systém ostrými zákroky. O to víc překvapilo, že některé z nich si rozhodčí úplně otočili, což byl případ udělení žluté karty Grimovi. Při nebezpečném závaru ve vápně v závěru první půle zachránil Plochého Demeter, který vykopnul míč téměř z brankové čáry. Těsně před hvizdem ohrozil tvrdou střelou z poloviny hřiště ruského gólmana Grim. Je třeba uznat, že v úvodu prvního poločasu byli ke vstřelení branky blíže Rusové, ale postupem času se hra vyrovnala a Češi také několikrát zahrozili. Každopádně bylo v našich řadách cítit určité rozčarování z kvality soupeřovy hry.

První dvě minuty druhé půle přinesly řadu nepřesností na obou stranách. Ve čtvrté minutě, po tvrdším faulu Bejdy, se kopal přímý kop, ze kterého ovšem nic nebylo, neboť ruský střelec trefil pouze prvního bránícího hráče. Češi kopali několik rohů a snažili se prodat nacvičené signály a něco z nich vytěžit, žádnou standardku však nedotáhli do gólového konce. Vidět byl zejména Grim, který předváděl skvělé zasekávačky a nebezpečné střely, které však ruští obránci úspěšně blokovali. Naše střely končily někdy až na silnici, vedoucí podél hřiště, jako například ta Šmeralova. Ve vápně se statečně rval Bejda, jednou se probil dokonce přes dva hráče, přihrát však už nestihl. Za zmínku také stojí jeho pokus o nůžky zhruba z poloviny druhého poločasu. Rusové byli také nebezpeční, ale jejich střelecké pokusy skvěle pochytal Plochý. Předváděli značnou tvrdost, o čemž se přesvědčil Vrátil, který byl ve vápně sražen loktem. Rozhodčí však Rusům udělili žlutou kartu pouze za zdržování, kdy o minutu později ruská osmička tak dlouho otálela s rozehráním autu, až si vysloužila tento trest. Naši hráči se snažili s výsledkem ještě něco udělat, i když pokyn z lavičky zněl, abychom hlavně skončili utkání s nulou. Bejda po lajně poslal míč Demeterovi, jehož střela byla sražena na roh. Velkou šanci měl také Drábek, ale ve finální fázi „netrefil zařízení“. Hra se přelévala ze strany na stranu a naši obránci museli blokovat střelu ruské sedmnáctky. O chvíli později střílel z voleje také hráč s číslem 23. Rozhodčí se rozhodli nastavit tři minuty a v nich se stala pro naše řady velká nepříjemnost. Při naprosto běžném osobním souboji se s přehrávaným řevem skácel na zem ruský hráč a Grim, který ho údajně měl faulovat, obdržel druhou žlutou a následně tedy červenou kartu. Pro další utkání s Německem tak citelně oslabil svůj tým. Po tomto incidentu už se kopal jen ruský roh, který bravurně zlikvidoval Plochý.

V utkání tedy branka nepadla. Rusové nám ukázali, že jsou velmi nepříjemným soupeřem a je nutno uznat, že bod za remízu s nimi bude mít v dalším průběhu šampionátu velkou cenu.