Malá kopaná - SIMOST Superliga 17. kolo

20. května 2013

RKM Brno - FC Fénix 3:1 (0:1) - viděli jsme urputný boj, kdy na začátku zápasu z náhodného útoku hosté vstřelili gól a potom v pěti hráčích bránili výsledek a vyráželi pouze k ojedinělým útokům. Prokletí bájného ptáka Fénixe domácí překonali a sami vstali z popele a utkání vyhráli. Nastřelili 6 tyček a překonali další nepříjemnou překážku - jediné družstvo, které sebralo mužstvu  elavičky.cz v dosavadní sezoně body za remízu v podzimní části ligy. Negativem je zranění kapitána Outraty, který velmi dobře dirigoval obranu, ale zápas bohužel  nedohrál. Branky RKM střelili  Peška, Grim a Drábek.

RKM málem podruhé ztratilo s Fénixem, ve druhém poločase však soupeře zlomilo

V čas pondělního večera nás v areálu VUT čekal duel dvou celků, které prožívají velmi úspěšnou sezónu. O domácím RKM je snad i zbytečné mluvit, ale přeci jen pár slůvek ztratíme. Letošní suverén ještě na jaře nezaváhal a díky zodpovědnému přístupu kráčí zápas od zápasu směrem k vytouženému titulu. V celém ligovém ročníku je pouze jeden tým, jenž dokázal RKM uzmout body, a tím je právě nováčkovský Fénix, který vstupoval do sezóny s respektem, a podle hlasů z jeho tábora byla hlavním cílem záchrana. Jenže možné obavy ze sestupu setřepal hned od úvodu soutěže a svým svěžím projevem mile překvapuje všechny, kdo sledují malou kopanou a možná i sám sebe. Na jaře musel Fénix vstřebat pouze jedinou porážku a to paradoxně s dalším nováčkem Dynamem. Bylo v silách hostů i podruhé obrat o body fotbalového obra RKM?

Utkání začalo ve svižném tempu a outsider překvapivě tahal za delší konec provazu. Němeček utekl domácí obraně a na dlouhou nohu se pokusil dloubnout vysoký míč, který doputoval těsně mimo branku. V 6. minutě však šli hosté přece jen do vedení. Aktivním napadáním okradl Pechura soupeřovu obranu, poslal přihrávku pod sebe, kde číhal neomylný kanonýr Milan Němeček a ten trefil přesně k tyči – 0:1. V dalších minutách byla sice na obou stranách vidět snaha o vstřelení branky, obrany však čněly nad útoky a šancí se tak naskytlo poskrovnu. Až Drábek rozčeřil stojaté vody, když nebezpečně vypálil, s jeho pokusem i následnou dorážkou Pešky si však bravurně poradil gólman Juris. O chvíli později Grim nastřelil tyč. V závěru první půle se ještě do nebezpečného zakončení dral Drábek, ustál faul, ovšem byl natolik rozhozen, že zakončení nenasměroval mezi tři tyče. Následovala standardní situace, která rovněž úspěch nepřinesla a tak tu byla poločasová přestávka. Na ni šli za příznivějšího stavu hráči Fénixu a domácím se již možná začaly vracet myšlenky na podzimní duel, kdy je právě tento soupeř obral o dva body.

RKM se však podařilo přesně to, co nejvíce potřebovalo, když hned z úvodu druhé půle srovnalo se soupeřem krok. Outrata ve 33. minutě rozehrál rohový kop do mlýnice před brankou, kde si na malém prostoru našel míč Vladimír Peška a střelou z první nechytatelně zakončil – 1:1. Z domácích spadla nervozita a rázem jich bylo plné hřiště. Vlach vyslal na zteč Pešku, jenž se pokoušel trknout míč na vzdálenější tyč, brankář však byl proti. Peška o chvíli později krásným centrem přes celé hřiště vybídl ke střele Grima, který neméně pěkným volejem pořádně protáhl Jurise. Ten musel již poněkolikáté vytasit parádní zákrok. Na druhé straně nenápadně zahrozili hosté, když Karas přihrál pod sebe Šidlovi, jeho pokus zahrát na housle brankáři Sedmidubskému však byl rázně odmítnut. Ve 43. minutě vzal na sebe Michal Drábek zodpovědnost, utekl po pravém křídle a tvrdou přízemní ranou propálil gólmana – 2:1. Aby neměl Fénix čas na odpověď, hned o tři minuty později přidal favorit další zářez. Jaromír Grim si při přečíslení dvou proti jednomu zkušeně vyměnil míč s Drábkem a zakončoval do prázdné branky – 3:1. O chvíli později našel Peška Outratu a jeho tečovanou pumelici taktak vytlačil Juris nad. Následně pelášil s míčem Chládek a přečíslení vyřešil samostatným zakončením, které gólman konečně prstů vtlačil na tyč. V závěru zápasu zasáhla domácí silná rána, když se z ničeho nic sesunul k zemi kapitán Pavel Outrata a po nezaviněném zranění lýtkového svalu musel z utkání odstoupit. Což o to, několik posledních minut mohli domácí bez problémů odehrát s náhradníkem, podle nejnovějších prognóz se však nejedná o žádnou banalitu a opora vedoucího celku ligy si bude muset od fotbalu nějakou dobu odpočinout. O tom ale později. V závěru utkání ještě Vlach rozehrál přímý kop na Havla, jenž v těžké pozici napálil tyč. Další rozruch už zápas nepřinesl a favorit si připsal důležitou výhru.

Domácí nakonec ukázali, že kvalita je přeci jen na jejich straně a nepřipustili další překvapení. Trpělivou a zodpovědnou hrou vývoj utkání otočili a o další krůček se přiblížili k vysněnému titulu. Radost jim jistě udělal také pozdější výsledek zápasu jejich posledního konkurenta Café Baru Espani, jenž prohrál s Protectionem a zřejmě tak ztratil reálnou šanci na prvenství. Fénix v utkání s favorizovaným soupeřem nezanechal vůbec špatný dojem a jen potvrdil, že s ním soupeři zkrátka musejí počítat. RKM však bylo o něco aktivnější a výhru si zasloužilo. Duel zhodnotili kapitáni obou celků Pavel Outrata a Ivo Pechura.

RKM Brno – FC Fénix Brno 3:1 (0:1)
33. Peška Vladimír, 43. Drábek Michal, 45. Grim Jaromír – 6. Němeček Milan

Pavel Outrata, RKM Brno
„Hned na začátku zápasu jsme dostali po rychlém brejku soupeře branku a to dosti ovlivnilo zápas. Soupeř se pak již nikam netlačil, hrál ze zabezpečené obrany a vyrážel do nebezpečných brejků. Až ve druhém poločase jsme se gólově prosadili a myslím si, že zasloužené vyhráli.“
Přistupovali jste k soupeři s respektem, tím spíš, že vás Fénix na podzim jako jediný obral o body?
„Už podle tabulky je vidět, že mají stejné bodů jako Tripoli, takže určitě ano. A samotný zápas toho byl důkazem. Fénix hrál velice dobře. Dobře bránil a byl nebezpečný z brejků.“
Po poločase jste prohrávali. Připouštěli jste si, že možná proti tomuto soupeři opět nezvítězíte?
„Na první vzájemný zápas jsme nemysleli. Chtěli jsme vyhrát a to se podařilo.“ (úsměv)
Ve druhém poločase jsi odstoupil kvůli zdravotním potížím. Co se stalo a na kolik je tvoje zranění vážné?
„Asi pět minut před koncem utkání jsem dostal vysoký míč a couval jsem, abych ho mohl zpracovat na prsa. Když jsem si ho zpracoval a chtěl se rozběhnout dopředu, prasklo mi v lýtku. Mám natržený sval. Za pár dní jdu opět na ultrazvuk, tak uvidím, na jak dlouho to bude. Spíše si myslím, že tuto sezónu už společně s Petrem Čechem pouze odkoučuju.“ (úsměv)

Ivo Pechura, FC Fénix Brno
„V tomto utkání jsme opět dokázali, že se proti kvalitním týmům nebojíme a můžeme je potrápit, což se nám v první polovině zápasu dařilo. Ve druhém poločase soupeř prokázal zkušenost a zápas otočil ve svůj prospěch. I tak se nám podařilo vytvořit si několik šancí, bohužel na zisk bodů to nestačilo. V každém případě toto utkání patřilo mezi ty kvalitnější.“
Cítili jste proti nejvážnějšímu adeptovi na titul znovu šanci bodovat?
„Tak určitě. (úsměv) Chceme bodovat v každém utkání, dobře víme, že jsme schopni získat body s kýmkoliv. A úspěch s takovýmto soupeřem by byl o to cennější.“
Ovlivnil prohru fakt, že jste neměli nikoho na střídání?
„Nad tímto nemá cenu přemýšlet a už vůbec se na to vymlouvat. Zápas jsme dobře rozehráli a po celé utkání jsme se udrželi v dobrém tempu. Myslím si, že i v tomto počtu jde takový zápas zvládnout.“
V čem vás soupeř ve druhé půli zlomil?
„Po soupeřově vyrovnávací brance jsme se ještě dostali do několika šancí, takže jsme se mohli v krátké době dostat znovu do vedení. Bohužel se tak nestalo a nakonec jsme inkasovali, pak už si to soupeř pohlídal a zaslouženě získal plný počet bodů.“