Malá kopaná - SIMOST Superliga 16. kolo

14. května 2013

Tripoli Brno - RKM Brno 4:5 (0:2) - utkání tradičních rivalů nenadchlo. RKM celý zápas kontrolovalo hru, ale po jasném vedení 5:1 vypustilo závěr a v posledních 5 minutách obdrželo 3 branky. Nejdůležitější je to, že si elavičky.cz připsaly do tabulky 3 body a udržely si náskok na čele tabulky 5 bodů. Branky za hosty střelili 2 x Grim a Kováč, vítěznou branku pak vstřelil Čampa.

Oficiální článek z webu malakopanabrno.cz

RKM zdolalo Tripoli, což jakoby symbolizovalo střídání vládců brněnské malé kopané

Všichni víme, jak to chodí, je to jednoduché. Na začátku sezóny nastoupí určitý počet týmů, odehraje se daná porce utkání a na jaře Tripoli slaví titul. Jenže letos si musíme začít zvykat na jinou dobu, éra titulů Tripoli je pryč, nastupuje nový vládce. V boji o titul jsou stále ještě dva celky, s největší pravděpodobností se však bude jednat o RKM Brno. Klub, který v posledních dvou sezónách Tripoli mocně stíhal, nakonec na nejvyšší příčku nikdy nedosáhl. Samozřejmě v brněnském měřítku. Pohár pro Mistra ČR získal na rozdíl od kavárníků již dvakrát. Vzájemné utkání nyní nebylo přímým soubojem o první příčku, dokumentovalo však předávání královského žezla, kdy se nový král snažil i podruhé v sezóně položit na lopatky toho starého. Tripoli se naopak mohlo pokusit přibrzdit velkého rivala a na dálku tím pomoci Café Baru Espani.

Jako první zahrozilo hostující RKM, když po autovém vhazování trefil Kovács z otočky tyč. O chvíli později vypálil Chládek, Štoček jeho pokus vyrazil před Outratu a ten jen těsně minul. Domácím dvě varování nestačily a tak přišel trest. Ve 13. minutě utekl po pravé straně Grim a přihrál před branku na úplně volného Michala Kovácse, který zkušeně poslal míč elegantním padáčkem přes gólmana do sítě – 0:1. O chvíli později neudržel nervy na uzdě Petr Kulička a na útočné polovině sestřelil soupeře tak nevybíravě, že musela následovat červená karta. Těžko říci, proč jeden z nejlepších střelců historie BSMK předvedl takový zkrat, protože utkání se do té doby vyvíjelo v poklidu a duchu fair play. Hosté samozřejmě byli během přesilovky ještě více na míči, gólově však selhání soupeře nepotrestali. Největší šanci přichystal přihrávkou pod sebe Kovács, jenže dobíhající Vlach nevyzrál na skvěle chytajícího Štočka. Ten se vytáhl i proti šancím Čampy s Grimem a dokazoval, že ještě rozhodně nepatří do starého železa. Ve 27. minutě se však přece jen musel malinko červenat. Nejlepší střelec RKM Jaromír Grim potáhl akci středem hřiště a mezi obránci, kteří se před ním netakticky rozestoupili, vyslal ránu, která zahrála domácímu brankáři na housle – 0:2. Za tohoto skóre také skončila úvodní půle.

V té druhé, se o slovo nejprve přihlásil Lacko, jeho střelu z otočky zlikvidoval Sedmidubský, když hokejově scvakl betony. Ve 37. minutě našel na druhé straně Outrata Jaromíra Grima, který s míčem rychle postupoval sám a poté ještě rychleji vypálil – 0:3. Faulovaný Šuvada následně ustál nedovolený zákrok, obtočil se kolem obránce a nebezpečně vystřelil. S jeho ranou i následným přímým kopem si však poradil Štoček. Ve 49. minutě přihrál Outrata na Chládka, ten lehce přiťukl zbíhajícímu Michalu Kovácsovi, který podruhé v utkání ukázal, jaký má cit pro míč, když jej pouze lehce podebral a přeloboval gólmana – 0:4. V 52. minutě se konečně dočkali také domácí. Lacko z rohového kopu pouze nastřelil bránícího Outratu, opakovaný roh ovšem prošel až před prázdnou branku, kde z metru uklízel míč do sítě Roman Gömö – 1:4. Hosté se nechali touto akcí inspirovat a Chládek z rohového kopu nabíjel Grimovi, jeho pokus z první však brankář vyrazil na břevno. V 54. minutě už RKM přidalo další trefu. Vlach po nepovedené střele zabojoval o míč, od rohového praporku jej vrátil před branku, kde se do něj z první opřel Rudolf Čampa a propálil vše, co mu stálo v cestě – 1:5. Po dalším rohu na druhé straně mířil Gömö z voleje pouze do míst, kde stál Sedmidubský. Na konci následující rychlé kombinace adresoval Raška přihrávku znovu na Gömöho, jenž tentokrát z dobré pozice rozvlnil pouze boční síť. V 57. minutě přišlo snížení. Bez viditelného zájmu obránců RKM se míče ujal Radek Sýkora a nenápadně jej poslal přesně k tyči – 2:5. Obrana hostů dále nepracovala, hráči spoléhali na svůj náskok a nechali soupeře v klidu kombinovat. V 59. minutě vydláždil Lacko přesnou ulici na Milana Rašku, před kterým už zívala prázdná branka – 3:5. Na druhé straně se po přímém kopu dostal k ráně placírkou Čampa, jeho pokusil však Štoček znovu vytěsnil na břevno. Na hraně 60. minuty se hosté provinili faulem a darovali soupeři přímý kop z uctivé vzdálenosti. Ivan Lacko ovšem na nepříznivou pozici nehleděl a nechytatelným projektilem, který bez jakékoliv teče prosvištěl až do sítě, snížil na rozdíl jediné branky – 4:5. Ještě než došlo k rozehrávce, rozhodčí duel ukončil a naděje Tripoli na srovnání tak velmi rychle pohasla.

RKM bylo po většinu utkání lepším týmem a výhru si jednoznačně zasloužilo. Závěr však jakoby vypustilo a soupeři tak málem darovalo vyrovnání. Obhájcům titulu stačilo několik minut, aby téměř smazali náskok, který si soupeř pracně budoval po celé utkání. Stíhací jízda domácích ale přišla příliš pozdě a i z druhého vzájemného utkání proti RKM tak Tripoli odchází jako poražený. RKM tedy udrželo pětibodový náskok před Espaňou a míří za vysněným titulem. Obhájci se krčí na 7. příčce a zřejmě už se nemohou dočkat, až se tato sezóna stane minulostí.

Tripoli Brno – RKM Brno 4:5 (0:2)
52. Gömö Roman, 57. Sýkora Tomáš, 59. Raška Milan, 60. Lacko Ivan – 13. a 49. Kovács Michal, 27. a 37. Grim Jaromír, 54. Čampa Rudolf

Pavel Outrata, kapitán RKM Brno
„Myslím si, že rozhodla větší kvalita na naší straně. Do 50. minuty jsme hráli disciplinovaně, zezadu a vyráželi do brejků, ze kterých jsme skórovali. Za stavu 4:0 už jsme trochu prostřídali sestavu, tým polevil v defenzívě a dostali jsme nějaké branky.“
Čím to, že se vám letos tak nevídaně daří?
„Již minulou sezónu se nám podařilo přivést velice kvalitní hráče a letos je to hlavně o tom chodit pravidelně na utkání v té nejsilnější sestavě. I když nám proti Tripoli chyběli tři důležití hráči a to ještě nepočítám kluky z futsalového Tanga, zvládli jsme to.“
Jste přesvědčeni o zisku superligového titulu nebo si připouštíte možnost, že by vám ho Espaňa ještě mohla vyrvat z rukou?
„Může se stát cokoliv, pětibodový náskok pořád není mnoho. Stačí dvakrát neuspět a náskok je fuč. Proto se vždy díváme jen na nejbližší utkání a to chceme za každou cenu zvládnout. Jdeme zápas od zápasu.“